Lata 70-te  Chór rozpoczął wyjazdem do Czechosłowacji.

W roku 1971 - chór za dyrektorów I-go miejsca w zawodach Okręgu Rybnickiego został  uhonorowany uczestnictwem w koncercie końcowym Związku Śląskich Kół Śpiewaczych, na Zadolu w Katowicach Ligocie.dsc 0312

W 1973 r. obchodzono Jubileusz z okazji 60-lecia istnienia Towarzystwa Śpiewaczego „Skowronek” 

dsc 0317z okręgu rybnickiego oraz chóru dziecięcego Kukułki z Ornontovic.

W roku 1977 i 1979 chór walczył I miejsce w zawodach Okręgu Rybnickiego, w uczestnictwie w Dożynkach Centralnych w Piotrkowie Trybunalskim. Na audicji telewizyjnej, organizator Jubileusz 65-lecia, jesień w 1979 r. zdobywanie „Puchar Przechodni” Okręgu Rybnickiego.

Początek lat 80-tych  nie jest aplikacją. Nadszedł okres stanu wojennego, zmalała człon, mimo to zarządzającego do mobilizacji i nieprzerwanej działalności. W roku 1984 notuje się kilka występów, wśród nich udział w Festiwalu Pieśni Chóralnej w Raciborzu oraz Jubileusz 70-lecia.

W roku 1986 w Przeglądzie Chórów Górniczych w Sierszy, zdobywając nagrodę, uczestniczącli w Koncercie Laureatów. Dwa miesiące później losowe udziały w I Turnieju Chórów Mieszanych w Chorzowie. W roku 1987 na uwagę i podkreślenie 20-lecia pracy dyrygenta mgr Jerzego Pogockiego w chórze „Skowronek”. Rok 1989 był wizytówką prężności organizacyjnej i niezależnego organu, istniejącego Jubileusza i kilku koncertów m. in. Koncerty gmin Gierałtowice, która jest jedyna w Polsce posiada tyle chórów ile solectw. Jesienią chór poprzedzający „Puchar Przechodni” Okręgu Rybnickiego.