1 czerwca 2014 rok.

Gierałtowicki ,,Skowronek' z Ostrawy wraca z tarczą !!!

DSC 0722w

Tak w krótkich słowach można skomentować podróż gierałtowickiego chóru do Ostrawy. Waga tematu wymaga jednakże dłuższego opisania tej podróży. Marzeniem każdego Towarzystwa Śpiewaczego jest otrzymanie nagrody im. Stanisława Moniuszki, wszak to jemu śląscy chórzyści ufundowali pomnik na placu K. Miarki w Katowicach.

W dowód pamięci dla wielkiego polskiego kompozytora, pedagoga, wychowawcy wielu pokoleń artystów związanych ze sztuką, Prezydent miasta Katowice Piotr Uszok ufundował ,,Międzynarodową Nagrodę im .Stanisława Moniuszki”. Dla ludzi związanych z muzyką i chóralnym śpiewem jest to prestiżowa nagroda. Prawo do ubiegania się o nią, mają nie tylko profesjonaliści ale ludzie obdarzeni pasją poznawania piękna. Ludzie ci na przekór wszelkim przeciwnościom losu, tworzą, śpiewają a przez to chronią od zapomnienia to co najpiękniejsze, mowę ludzkich serc, bo tym właśnie jest muzyka i śpiew.


Prawo do ubiegania się o nagrodę im. Stanisława Moniuszki otrzymał gierałtowicki chór ,,Skowronek” , marzenia chórzystów spełniły się; Data 1 czerwca 2014 r. zapisana zostanie w kronice chóru złotymi zgłoskami, to właśnie tego dnia Prezes Tadeusz Czech wraz z dyrygentem panią Beatą Stawowy odebrali w imieniu druhów Towarzystwa Śpiewaczego upragnioną nagrodę. Dziesiątki godzin prób i wyrzeczeń nie poszły na marne, Stanisław Moniuszko powędrował do Gierałtowic, tam w sali prób stał będzie na honorowym miejscu, obok tablicy na której widnieje hasło przewodnie druhów gierałtowickiego ,,Skowronka”. ,,
Szukasz Boga idź do ludzipieśń do czynu ich pobudzi”.

Sprawdzają się słowa pana Dionizego co do joty; Oto wychodząc z ostrawskiej świątyni wybiega starsza pani i ze łzami w oczach podbiega do mnie mówiąc; ,,kiedy tam w kościele słuchałam wasprosiłam Boga byście nie przestali śpiewaćMacie dobrego dyrygentata kobieta potrafi z wami rozmawiać językiem znanym tylko namludziom zakochanym w pięknie tego świataWszyscy śpiewali pięknie ale w waszym śpiewie było coś więcej. Podczas odśpiewania pierwszych taktówotworzyły się nie tylko wasze usta ale i sercaja znam to uczucie, dodaje starsza panibo kocham muzykęTrudno mi będzie dziś zasnąć, ,,Chór Niewolników” i wasza interpretacja tego utworu nie pozwoli mi na to. Pieśń o waszej królowej o mało nie spowodowała wybuchu płaczu już w kościele choć to przecież wasza królowa. Jestem szczęśliważe was poznałampozdrówcie Polskę i wracajcie. Jesteście tu potrzebni nie tylko jako chórzyści” .

W loży honorowej tegorocznego koncertu zasiedli;

Wiceprezydent Katowic

Andrzej Wójcik – od 2010 roku , redaktor naczelny czasopisma ,,Śpiewak Śląski”.

Wacław Mickiewicz – Rybniczanin, studia chórmistrzowskie ukończył w Bydgoszczy, pracował z wieloma chórami, między innymi z chórem im. A. Mickiewicza w Niedobczycach.

Lidia Blazel – Marszolik z Rybnika – znana postać, pedagog, dyrygentka związana z rybnickim chórem ,,Bel – Canto”. ,,To nie prawda, że młodzież nie lubi śpiewać w chórach. Trzeba tylko umieć do niej dotrzeć”.

Roman Warzecha – Prezes Zarządu Oddziału Śląskiego PZCH i O w Katowicach.

Ks. Antoni Reginek – Kapelan Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr. Członek Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej.

Obecnych było również wiele znanych postaci z dziedziny muzyki i śpiewu Republiki Czeskiej.

Międzynarodowy festiwal noszący nazwę ,,Śląski Trojok”, podzielony był na dwie części, świecką która odbyła się w nowoczesnym obiekcie ostrawskiego Domu Kultury ,,Trio”. Pomieszczenia przystosowane są tam do przeprowadzania prób akustycznych, chórzyści chwalili sobie warunki zarówno podczas prób jak i samego koncertu. 

Męski chór ,,Gorol” z Jablonkowa, męski chór ,,Harfa” Komorowice Krakowskie, chór mieszany ,,Skowronek” Gierałtowice, grupa wokalna ,,Janećek” Frydlant, grupa wokalna z Klimkovic, śląski chór górniczy ,,Polonia Harmonia Piekary Śląskie.(patrz ,,Slezsky Trojok 22. roćnik, strona tytułowa).

Druga część koncertu odbyła się w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Panny Marii który mieści się w dzielnicy Ostrawy – Privoz. W koncercie udział wzięły;

Grupa wokalna ,,Ostrava”, żeński chór ,,Duha Ostrava”, grupa wokalna ,,modus Vivendi – Cameralis Katowice, męski chór Vitkovice - Ostrava, mieszany chór ,,Skowronek” Gierałtowice.

Rok 2014 to szczególny czas dla gierałtowickiego ,,Skowronka”. Jubileusz 100 lecia istnienia tego Towarzystwa Śpiewaczego rozwiązał supeł worka z nagrodami. Niczym z rogu obfitości sypią się nagrody i wyróżnienia, to jednak 100 letnia historia i praca kilku pokoleń, często najwyższa ofiara sprawiły to, że dziś mamy okazję do wielkiej radości, i chciałoby się powiedzieć, wasza krew gierałtowiccy bohaterowie nie poszła na marne.

Tadeusz Puchałka.