Tadeusz Puchałka.


Pasterka 2014 u Matki Bożej Szkaplerznej w Gierałtowicach!!!


Dla gierałtowickiego chóru ,,Skowronek", była Pasterką szczególną, wraz z nią kończy się bowiem ważny dla Towarzystwa Śpiewaczego czas. Mijający rok był w Gminie Gierałtowice rokiem jubileuszowym. ,,Skowronek" jak wiemy właśnie w tym roku obchodził 100 lecie swojego istnienia.DSC 0021m

Zarówno Prezes chóru jak pani dyrygent, postawili druhom ,,Skowronka" wysoko poprzeczkę. Trudno tu wymienić wszystkie konkursy, imprezy okolicznościowe w których brał udział 100 letni jubilat. Dość powiedzieć, że znalazło się miejsce nawet na krótkie tourne zagraniczne. Było to wielkie wyzwanie dla gierałtowickich chórzystów. Były trudne momenty ale można chyba uznać iż liczne koncerty odbywające się w bardzo krótkich odstępach czasu na scenie monachijskiego Domu Kultury były udane.

Kolędowanie przed wigilijną mszą w tym roku było jeszcze jedną próbą dla członków chóru, wybrano bowiem trudny repertuar, śmiałe interpretacje niektórych znanych kolęd czy pastorałek których autorem opracowań muzycznych była mgr. Beata Stawowy wymagały sporego zaangażowania całego zespołu. Trudny repertuar i spore ryzyko.Widać było wkradającą się niepewność. ,,Czy damy radę, albo będzie klaśnięcie w dłonie dyrygenta oznaczające wpadkę"?... Ktoś powiedział, najgorzej występować przed swoją publicznością, jest w tym sporo racji, nawet u doświadczonych chórzystów widać było na twarzach skupienie. ,,Wchodzimy w nowy okres historii naszego chóru, plama w rozpoczynającym ten czas koncercie jest nie do pomyślenia, a wystarczy chwila dekoncentracji podczas wykonywania trudnego utworu i poważne kłopoty ,,jak znalazł".

,,Koncert wigilijny to dodatkowe wyzwanie, śpiewamy przecież Jemu – Jezuskowi Małemu. Czy czas spędzony na próbach nie zostanie przez nas samych zmarnowany w tym tak ważnym dla nas szczególnym występie?"...

DSC 0014mTrudne partie solowe w tegorocznym pasterkowym koncercie wykonali jako chórek; Dominika Związek – sopran, Daria Zubek – alt, Stanisław Myśliwiec – bas, Jan Kukowka – bas, Tadeusz Czech – tenor, Grzegorz Adamczyk – tenor
W duetach wokalnych wystąpiły;Daria Zubek - alt, Dominika Związek - sopran oraz Mirela Adamczyk - sopran.

Akompaniament Mirosław Marcol – organy.                         Chór prowadziła; dyrygent, mgr. Beata Stawowy.

>Pasterka w gierałtowickim kościele, dała możliwość uczestniczenia po raz kolejny w narodzinach Tego któremu już na samym początku zapisana była męczeńska śmierć za nas i za nasze zbawienie. Dała ta msza również początek nowego okresu w działalności Towarzystwa Śpiewaczego, to zobowiązuje ale zarazem motywuje do jeszcze większego wysiłku. Już niebawem kolejne występy i koncerty, oby były tak bogate w trofea jak w minionym stuleciu, tego sobie wzajemnie życzymy w nadchodzącym 2015 roku i oby z Bożą pomocą tak się stało.Cześć Pieśni – wszystkim tym, którzy od lat wiernie przychodzą na nasze koncerty.

Serca gierałtowickich ,,Skowronków", jak muzyka i śpiew który nie zna granic otwarte są dla każdego. Przychodźcie więc do nas, by zakosztować pięknej przygody jaką jest podróż na pięciolinii, w zaczarowany inny niż otaczający nas świat. Świat pełen magii i piękna zwanego muzyką.

Z noworocznym pozdrowieniem dla wszystkich miłośników chóralnej pieśni, zarząd w osobach ; Prezes Tadeusz Czech, W – ce prezes Weronika Czech oraz druhny i druhowie gierałtowickiego Chóru ,,Skowronek".