11/12 CZERWCA – JAK CO ROKU TAK I LATOŚ

W Gierałtowicach zabawa na fest
,,ŚLĄSKIE GODY" - to dwudniowa impreza kulturalna która w Gminie Gierałtowice od wielu lat postrzegana jest jako swego rodzaju podsumowanie działalności wielu stowarzyszeń oraz organizacji a także osób prywatnych, na polu krzewienia tradycji śląskich, kultury, regionalizmu itp..
Dwudniowa impreza kulturalna obfituje także w wiele atrakcji, także tych nieco odbiegających od folkloru, dla każdego coś miłego i na ząb smacznego.

boże

Tradycyjnie organizatorami gminnych godów był; Urząd Gminy Gierałtowice,
GOK Gierałtowice, Rada Sołecka, Koło Gospodyń Wiejskich Gierałtowice, oraz nasz ambasador kultury ponad 100 letni chór ,,SKOWRONEK" który godnie od wielu lat reprezentuje gminę na wielu festiwalach i konkursach w kraju i za granicą.

Sobota 11 czerwca była pierwszym dniem kulturalnej imprezy która organizowana jest od 19 lat. Oficjalnego otwarcia dokonał Wójt Gminy Gierałtowice dr. Joachim Bargiel oraz przewodniczący Rady Gminy pan Józef Buchczyk o godz 16.00 na scenę wyszli druhowie chóru      ,,Skowronek" to dzięki temu Towarzystwu Śpiewaczemu, dzięki inicjatywie i pomysłowi który zrodził się właśnie wśród druhów tego towarzystwa, powstała idea Śląskich Godów która na początku jak wspominają członkowie chóru, miała być przeglądem działalności chóralnych stowarzyszeń, być może dobrze się stało wspominają chórzyści Skowronka, że impreza  stała się świętem kultury i ludzi którzy ją tworzą. Dzięki temu, tłumaczą - ,,Śląskie Gody", z zamkniętej imprezy, stały się świętem otwartym i przeznaczonym dla wszystkich.

Pierwszego dnia, tradycyjnie wystąpiły wszystkie chóry Gminy Gierałtowice dwa z nich wystąpiły pod dyrekcją mgr. Beaty Stawowy jako chóry połączone. Od godz. 17. 15 publiczność miała okazję do przedniej zabawy, na scenie Placu Targowego pojawił się bowiem

 

DSC 0655wKrzysztof Respondek. – Aktor i satyryk w jednej osobie, jak zwykle dał popis rodzimego śląskiego ciętego humoru, nie zapominając przy tym o politykach, i niezbyt ciekawej sytuacji w kraju i na świecie co wywołało burzę oklasków.

DSC 0629w

Wielką atrakcją była lekcja tańca do której Respondek zaprosił panie które zostały przez niego wybrane spośród widowni. Trudno powiedzieć co na to żona naszego gwiazdora, bowiem sytuacja w pewnym momencie nieco wymknęła się spod kontroli, co zostało uwiecznione na zdjęciach, widać jak aktor dosłownie i w przenośni jest rozrywany przez rozentuzjazmowany tłum wielbicielek..  Było to oczywiście wyreżyserowaną przez aktora częścią programu, co sprawiło że publiczność długi czas nie pozwoliła aktorowi na zejście ze sceny. Warto podkreślić niezwykłą ,,kontaktowość" aktora z publicznością . ,,Godomy po naszymu" to jeden z tematów który przedstawił podczas swojego występu, zabawa przednia, na długo pozostanie w pamięci mieszkańców i gości.

Czas na gwiazdy;
,,Mój cały świat to ty" i wiele podobnych równie pięknych utworów , miała okazję usłyszeć publiczność podczas koncertu gwiazd podczas tegorocznych ,,Godów" . Od godziny 19.00 rozpoczął się koncert JESIKI trwający do godz. 20. 30. Przed koncertem gwiazda wieczoru znalazła czas na prywatne rozmowy z fanami, można było zrobić pamiątkowe zdjęcie i zakupić płytę z podpisem i dedykacją piosenkarki.


Zrobiło się miło i tanecznie – i tak już pozostało do późnych godzin wieczornych, bowiem po koncercie, do zabawy zaprosił wszystkich DJ a temat zaproponowany przez ,,wodzireja" brzmiący ,,ZABAWA POD GWIAZDAMI" mówił sam za siebie, tak więc zabawy końca widać nie było – i oto przecież organizatorom jak co roku się rozchodziło..
Jak na śląskie festiwale przystało; było do szpasu, do szportu i do tańca a tyż i do różańca, bo to jedne drugymu niy wadzi.
Nasze gospodynie czynstowały gości kołoczym, bo z tego nasza gmina słynie, były tyż sztandy z rękodziełem, rozmajte pamiontki na sztandach były wystawione, piyknych berow ślonskich tyż szło posuchać, do dziecek boł plac zabaw i sztandy z graczkami, niystety kaczorow Donaldow i inkszy zachodni komercje niy brakowało, ale take to już momy czasy. Boły tyż rostomajte animacje, werk sztela kaj bajtle mogły malować, szkryflać, a wszysko pod łokym pań znających se na rzeczy z miejscowego GOK u. Piyknie, fest piyknie to boło zorganizowane
Jak komu zaschło w gardle to se piwa przedni marki mog napić abo krupnioka skosztować. Piykno impreza, fest piykno, ździebko uciechy ludziom trza, i dycko se to organizatorom udowo.
Ślonzok gowiedzi przaje, totyż i na koniu szło porajtować, a koniki i szwarne dziołszki ze Paniówek bez mała na te świynto przijechały.
Chóry co to wizytowkom gminy łod historie som, wystompiyły z nowym repertuarym, piykne oniformy, frelki piykne na ty scynie śpiywały boło na czym łoko zeprzyć.
Trza tyż pedzieć, że i górole ze swoim sztandym aże ze Czornego Dunajca przijechali, snadnoć rośnie te nasze kamrajstwo i tak niech złostanie.
To by my tak mieli piyrszego dnia zakończynie, zaś we niydziela;
Ale ło tym to już powiymy jutro... wyboczcie szanowne czytelniki te gwarowe przesłanie, ale cno by było i trocha mruczka coby na Godach Ślonskich nic we gwarze niy było, toż wyboczcie a bydźcie zdrowi.