Rok 2014 . Cóż za radość w sercach wszystkich mieszkańców Sołectwa Gierałtowice. Oto 11 stycznia Koncert Kolęd w ramach niedzielnych Nieszporów został zainaugurowany  ROK JUBILEUSZOWY 100 – LECIA CHÓRU SKOWRONEK.  Obecnych słuchaczy, ale Chór SKOWRONEK zaśpiewał najpiękniej jak mogę być przede wszystkim dla PANA BOGA, MATKI BOSKIEJ SZKAPLERZNEJ I ŚWIĘTEJ CECYLI patronki chórów dziękując za wszystkie lata działalności, prosząc o zdrowie, przekazeństwo i kontrolowane nie podporządkowanie się chóralnej. W tej samej intencji Chór SKOWRONEK modlił się śpiewem na tegorocznej adoracji Żłóbka Bożego Dzieciątka Chórów i Orkiestr Śląska i Zaolzia w Panewnickiej Bazylice.

Miesiąc styczeń chór koncertem pt. „Modlit i Śpiewem Połączeni” dostarczam przy współpracy Chóru SKOWRONEK, Urząd Gminy Gierałtowice, Urząd Gminy Pilchowice, Koła Gospodyń Wiejskich z Gierałtowic, Radia Katowice „Lwowska Fala” z redaktorem Danutą Skalską i Tadeuszem Puchałką. Gościem honorowym była grupa wokalna „Echa Ojczyzny” z Bukowiny na Ukrainie pod siedzibą Księdza Adama Bożka.dsc 0394w

W koncercie gościnnym występie grupa wokalna z Pilchowic, swój udział wybrany także muzycy z Gierałtowic GOK – Band no i oczywiście 100 latek – Chór Skowronek, który wśród wykonywanych kolęd pięknie zaśpiewał kolędę ukraińską, w ten sposób do siebie muzyków „Bratków” z dalekiej Ukrainy.

 Potwierdzenie funkcji Chóru „SKOWRONEK” jest podtrzymywaniem i nagrodą, przypisaniem uhonorowano sam chór jak i jego śpiewaków oraz osobę, która emituje dźwięk głosu chóralnego. Chór został wyróżniony odznaką Złotą z Laurem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, Medalem im. J. Fojcika przyznanym przez oddział Śląskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, Złotą Odznaką „Zasłużonemu w Rozwoju Województwa Katowickiego”. W roku 2002 otrzymał tytuł „Zasłużony dla gminy Gierałtowice”. W roku 2004 chórowi „Skowronek” został nadany status Konfraterni Najstarszych Chórów i Orkiestr Województwa Śląskiego. W latach 2005 , 2007 i 2009 chór grał udział w ogólnopolskich Zlotach Chórów i Orkiestr w Licheniu.

dsc 0409wMuzyka na sztukę, której piękno jest zawarte w okupione, musi być uzupełniająca. Muzycy – ludzie, którzy potrafią malować piękno tego świata, dźwiękiem wydobytym z, razemm z dostępem... Talent, to wartość główna – Dar Boży... jest wspólna zasługa, która nie jest ograniczona z tą samą... Wielka kultura w małych jednostkach – tak jest w Gierałtowicach, tak było i daj niech. Muzyka łączy – tak bardzo nam dziś tego brak.

 Chór stara się kultywować śpiewacze tradycje swoich przodków, tak by dumni z nich mogli być i ich synowie – słowa prezesa Tadeusza Czech brzmią niczym „credo”.