Koncert im. ks. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego

DSC 1358w 

 

Grzegorz Gerwazy Gorczycki - polski Hendel

Polski kompozytor epoki baroku. Urodził się w Rozbarku (obecnie dzielnica Bytomia) w rodzinie zamożnych wolnych chłopów posiadających największe w okolicy gospodarstwo, około 1666 roku jako Grzegorz Gorczyca.

Studiował w Pradze na wydziale sztuk wyzwolonych i filozofii a następnie w Wiedniu uzyskując tytuł licencjata teologii. W 1689 lub 1690 otrzymał święcenia kapłańskie w Krakowie i zmienił nazwisko na Gorczycki. Dwa lata pracował w Akademii Chełmińskiej jako rektor nauczyciel poetyki i retoryki kierował też zespołem instrumentalno wokalnym. Ale to z Krakowem był związany przez resztę swojego życia. W 1698 został kapelmistrzem kapeli katedralnej na Wawelu od tego czasu głównym jego zajęciem stała się muzyka. 

Zmarł 30 kwietnia 1734r. Pochowany został prawdopodobnie w Kościele Bożego Miłosierdzia na Smoleńsku w Krakowie

Twórczość jego przetrwała do naszych czasów w postaci 50 udokumentowanych utworów oraz 32 które są prawdopodobnie jego autorstwa.

 Swoje utwory podpisywał trzema literami "G" zapisywanymi pionowo.

Po śmierci G.G. Gorczyckiego na Wawelu zawieszono tablicę upamiętniającą kompozytora nazywajac go klejnotem kapłaństwa.  

 Utwory ks. GG Gorczyckiego są dzisiaj powszechnie wykonywane. Większość  chórów i orkiestr ma je w swoim repertuarze. W wielu miastach w Polsce odbywają  się festiwale z muzyką księdza Gorczyckiego. Takim jest odbywający się  na Śląsku co roku festiwal którego efektem jest cykl koncertów  w Śląskich miastach. 

 W gminie Gierałtowice z inicjatywy Chóru Skowronek również co roku odbywa się taki koncert i tak jest też w tym roku w niedzielę 10 kwietnia gminne chóry zaśpiewały w gierałtowickim kościele w towarzystwie orkiestry OSP z Przyszowic.

Jak było?  Oceny i komentarze pozostawiam tym którzy byli na koncercie. Można je wpisać  poniżej.