Powiatowy Festiwal chórów.


TOSZEK 16 PAŹDZIERNIKA 2016

O rganizatorem tegorocznego festiwalu był Powiat Gliwicki, przy współpracy gminy Toszek. Na niedzielny koncert gości Burmistrz miasta pan Grzegorz Kupczyk oraz członek zarządu Powiatu Gliwickiego pan Jan Zarzycki.
Przedstawiciel Zarządu Powiatu przywitał zebranych gości, chórzystów oraz dyrygentów.
„Cieszę się, że na terenie Powiatu Gliwickiego mieszka i działa tyle pasjonatów, którzy ponoszą duży wkład w rozwój kultury naszego regionu. Życząc miłych wrażeń oddal głosu Burmistrzowi miasta.
W tymrocznym wydarzeniu dotyczącym udziału sześciu chórów;

1„Skowronek" Gierałtowice pod dyr. Beaty Stawowy akomp. Mirosław Marcol.
Jako chór cieszący się ponad 100 letnią historią, w roku 2004 przyjęty został do Konfraterni Najstarszych Chórów i Orkiestr Województwa Śląskiego.. Mottem chóru są słowa jednego z zasłużonych druhów - Dionizego Kornasa, który napisał;
Szukasz Boga, idź do ludzi.
Pieśń do czynu ich pobudzi,
w pieśni piękno i potęga
kto jej służy nieba sięga.
Słowa te widnieją na jednej ze ścian sali prób chóru i każdorazowo witają druhów „Skowronka" dodając śpiewakom sił i ochoty do wspólnego śpiewania. Chór przeżywał burzliwą historię wraz ziemią śląską która wielokrotnie spływała krwią. II wojna to czas w którym działalność chóru została zawieszona. Po wojnie chór odrodził się i rozpoczął swoją działalność. Gierałtowicki „Skowronek" uczestniczył w wielu festiwalach, koncertach i przeglądach tak w kraju jak i za granicą. Śpiew gierałtowickich „Skowronków" znany i ceniony jest w Czechach i Niemczech. Chórzyści „Skowronka" dali się poznać jako darczyńcy chętnie podejmowali akcje pomocy mieszkańcom Małopolski Wschodniej, organizując wspólne śpiewanie na terenie Gierałtowic.
Chór został wyróżniony;
Złotą odznaką z Lurem PZCHiO, Medalem im. J. Fojcika przyznanym przez oddział ŚPZCHiO, Złotą odznaką z Brylantem ŚZChiO, Złotą Odznaką, Zasłużonemu w Rozwoju Województwa Katowickiego", przyznany także został chórowi tytuł „ Zasłużony dla Gminy Gierałtowice". ( Więcej na www.slask.skowronek.pl
Gierałtowicki „Skowronek" pragnie by młodzi ludzie zechcieli zakosztować smaku wspólnego śpiewania. Pierwsza jaskółka już nadleciała, bowiem na zamku w Toszku wystąpił nowy druh Błażej Czech ( 8 lat). „Myślę, że powinienem dać sobie radę, lubię śpiewać, lubię też sport, trudno to wszystko pogodzić, nie wiem jeszcze jak to będzie, dobrze by było mieć kolegę obok siebie raźniej by było wtedy".
Gierałtowicki „Skowronek" w Toszku wykonał utwory;
„Nynie otpuszczajeszi" - Karol Szymanowski
„Ave Verum" - Charles Gounod
„Pójdź lube dziewczę" ( Melodia F-dur op.3 nr.1) – Anton Rubinstein – oraz
„Etiudę" - Fryderyka Chopina
6W dalszej kolejności wystąpił chór ;„Veni Cantare" Wielowieś pod dyr. Iwony Ewertowskiej – Mener   Chór powstał z inicjatywy mgr. Iwony Ewertowskiej - Mener zaledwie rok temu, a już prezentuje duży poziom. „Veni Cantare" uczestniczy w imprezach środowiskowych. W repertuarze chór posiada utwory religijne i świeckie a cappella. Druhowie z Wielowsi zanotowali już na swoim koncie pierwszy sukces, zdobyli bowiem I miejsce na Festiwalu Pieśni Śląskiej.

Na zamku w Toszku wykonali utwory;
„Koziery", „Last uns miteinander", „ W Brzozowicach", , „Laue Luft Kommt", Szła Liseczka"
Podobnie jak gierałtowicki chór i druhowie z Wielowsi mogą pochwalić się młodymi twarzami, jedną z nich jest 15 letnia Emilka Gomola ze Świniowic Gmina Wielowieś. Cześć pieśni Emilko – tak trzymaj. ( więcej na www.zycienaszegopowiatu.pl / czytaj / 161 – viii – miedzygminny – konkurs – poezji – piesni- i – prozy www.wielowies.pl / index. Php / aktualnosci – kulturalne / 39 – dni – wielowsi – z – gangiem ).

2„Cecylia" Paniówki pod dyr. Beaty Stawowy akomp. Mirosław Marcol.
Chór „Cecylia" wywodzi się z żeńskiego chóru „Bałamutki" który powstał w 1984 roku. W tym czasie prowadzony był przez panią Irenę Długaj. W roku 1989 chór przejęła pani Andronika Krawiec i to wtedy zespół śpiewaczy zmienił nazwę na chór „Cecylia". W repertuarze „Cecylii" znajdują się pieśni patriotyczne, ludowe, religijne. Chór „Cecylia" był gospodarzem przesłuchań eliminacyjnych do festiwalu „Magnificat" w 1998 roku; wykonaniem Bogurodzicy rozpoczął w Piekarach Śląskich koncert finałowy tego festiwalu. Chórzyści „Cecylii" zdobyli m.in. III nagrodę podczas Tyskich Wieczorów Kolędowych oraz III miejsce na Festiwalu Muzyki Chóralnej Juliusza Łuciuka w Częstochowie.
Chórzyści z Paniówek w Toszku zaprezentowali utwory;
„Tebe poem" - Dmitri Bortniansky
„Tantum ergo" - Domenico Bartolucci
„Panis angelicus" - Claudio Casciolinii
„Marzenie" - Fryderyk Chopin do słów Stanisława Głowackiego (więcej na www.gok.gieraltowice.pl / chór – cecylia.html gieraltowice.pl / 130 / chór – mieszany – cecylia – w – paniowkach.html
3Chór kameralny „Canto" Wielowieś kierowany jest przez panią mgr. Iwonę Ewertowską – Mener, i to z jej inicjatywy zespół rozpoczął działalność w roku 2000. Jak informuje pani dyrygent, w ubiegłym roku zespół obchodził 15 lecie swojego istnienia i z tej okazji nagrał 3 płytę. W chórze śpiewają uczennice I – III klasy Gimnazjum Jana Pawła II w Wielowsi. Zespół może pochwalić się uczestnictwem w Ogólnopolskim Programie Rozwoju Chórów Śpiewająca Polska". :Canto „ wystąpiło także w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Hali Ludowej we Wrocławiu, a także w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Zespół znany jest w Niemczech i na Słowacji. (więcej na free.of.pl / g / gimb / canto. Html) www.starostwo.gliwice.pl
W Toszku zespół kameralny zaprezentował utwory;
„ Polskie kwiaty", „Scorborough Fair", „Laue Luft", „ Czyś ty nie wiedziała", „Si ma ma"


5„Słowik" Przyszowice pod kierownictwem Henryka Mandrysza
Przyszowicki chór to jedna z wizytówek Gminy Gierałtowice. Liczy sobie ponad 100 lat, i godnie podtrzymuje tradycje towarzystwa Śpiewaczego które rozpoczynało swoją działalność w bardzo trudnym dla Śląska okresie. Zespół obecnie liczy około 50 śpiewaków i około 140 członków wspierających informują druhowie chóru. Trudno wymienić wszystkie nagrody przyszowickiego „Słowika" jednak należy wspomnieć iż pierwszą nagrodę chór zdobył w 1920 roku na Zjeździe Śpiewaczym Okręgu Przyszowickiego. W 1939 roku zespól zdobył III miejsce na okręgowym zjeździe śpiewaczym.
Złotą Odznakę Honorową z Lurem „Słowik" otrzymał w roku 1982, a w roku 1984 Zarząd Oddz. Śląskiego PZCHiO uhonorował chór Medalem im. Jana Fojcika. Lata 1984 – 1986 to liczne wyróżnienia. Był jeszcze Brązowy Kaganek w roku 1988, a w październiku tego roku zespół wystąpił w Filharmonii Śląskiej w Katowicach, biorąc udział w koncercie galowym laureatów wyłonionych na przeglądzie zespołów działających pod patronatem WZGS.. W roku 2002 chór otrzymał wyróżnienie którym jest „Certyfikat Członkostwa Konfraterni Najstarszych chórów PZCHiO". (więcej na www.gok.gieraltowice.pl / chór – slowik.html ).
W koncercie festiwalowym w Toszku przyszowicki „Słowik" wystąpił z utworami:
„Moja Ojczyzna" muz.O.M. Żukowski
„Nuta w nutę" do muzyki k. Gaertner. Słowa Tadeusz Kijonka oprac. k. Kaganiec
„Żyj mój świecie" sł. Agnieszka Osiecka
„kochany Śląsk"

4Jak ostatni gospodarz tegorocznego festiwalu chór „Tryl"  z Toszka pod dyrekcją Marii Garbal. Jak czytamy w źródłach, tradycje chóralne w Toszku nadrzędnego 1859 roku, w tym czasie do działania Towarzystwo Śpiewacze. Chór „Tryl" stosowania pani dyrygent jest chlubnym kontynuatorem śpiewaczych tradycja.
Musiał być z inicjatywami pani Marii Garbal w 1995 roku. Na początku niezwykłe przy parafii św.. Katarzyny Aleksandryjskiej, od 1997 roku rozpoczęto działanie w strukturze MGOK. Obecnie działa przy Centrum Kultury „Zamek w Toszku”. Chór może poszczycić się wieloma sukcesami, otrzymał zaproszenie na wielu konkursach, festiwalach, i przeglądach. Chórzyści toszeckiego „Tryla” znani są w Stanach Zjednoczonych, Anglii, Francji, i Niemczech. Repertuar zespołu, a także stroje przeznaczone dla naszych wartości kulturowych i przywiązania do regionu. (więcej na www.chor-tryl-toszek.pl). Na niedzielny koncert festiwalowy przygotowali;
„O Matko miłościwa” - Anonim
„Zdrowaś bądź Maryja” - HM Górecki
„Pieśń 25" - J. Świder
„kołysanka” - J. Maklakiewicz
„Oj tam za lisoczkom” - A. Abdiejewskij
„Wierzba” - s. 25 Mnaszyński (melodia ludowa)
„Jo ci powiadom" - A.Willim

P
o koncercie organizatorzy wręczyli dyrygentom chórów uczestniczących w festiwalu pamiątkowe statuetki i bukiety kwiatów. Był czas na poczęstunek, i kuluarowe rozmowy.

Tadeusza Puchałki.