U św. Nepomucena w Przyszowicach wielkie kolędowanie.


,,Śpiew jest odpoczynkiem dla duszy i początkiem pokoju.

Uspokaja tumult i wzburzenie myśli, uśmierza gniew.
Przygotowuje ludzi do miłości, łączy odstępców, godzi wrogów".
( Święty Bazyli Wielki 329* - 1 stycznia 379+ ).

DSC 0110w

W Polsce śpiewanie kolęd jest tradycją która na trwałe zapisała się w kalendarz nie tylko kościoła ale wielu świeckich instytucji kulturalnych. Warto przy tej okazji przytoczyć słowa św. Augustyna ; ,,Ludzie uczcie się śpiewać i tańczyć, bo aniołowie w niebie nie będą wiedzieli, co z Wami zrobić." O muzyce i bogactwie jaki za sobą niesie ta sztuka wypowiadało się wielu filozofów, ludzi nauki i kultury, widać więc jak ogromne ma ona znaczenie w życiu każdego z nas – szkoda, że dziś klasyka odeszła nieco na plan dalszy ciągle jednak trwa bo jak powiedział Torquato Tasso włoski poeta renesansu; ,, Muzyka jest jedną z dróg, którymi dusza powraca do nieba".

Organizatorem koncertu który odbył się 10 stycznia 2016 r. w kościele św. Nepomucena w Przyszowicach był Gminny Ośrodek Kultury w Gierałtowicach. Na koncercie obecny był Wójt Gminy Gierałtowice dr Joachim Bargiel oraz dyrektor GOK Gierałtowice pan Piotr Rychlewski.
Koncert prowadziła pani Justyna Karwat – Chór ,,Słowik" Przyszowice..
Tradycyjnie w koncercie kolędowym wystąpiły cztery gminne chóry i orkiestra dęta. Gościem honorowym tegorocznego koncertu był chór ,,Schola Cantorum" z Knurowa.
W organizację koncertu włączyła się parafia pod wezwaniem św. Nepomucena w Przyszowicach.

DSC 0102wKorzystając z okazji warto w kilku słowach wspomnieć o historii powstania Młodzieżowego Chóru Mieszanego ,,Schola Cantorum" który z całą pewnością jest wspaniałą wizytówką miasta Knurowa... ( Chór powstał w roku 1967 za sprawą ówczesnego dyrygenta i kierownika artystycznego w jednej osobie pana Jerzego Pogockiego). W wykonaniu młodych chórzystów z Knurowa usłyszeć można wiele gatunków muzyki, od utworów musicalowych, klasycznych, muzyki rozrywkowej po negro spirituels.. Obecnie chór prowadzi pani Kamilla Pająk. www.zsijp.pl
Chór z Knurowa w koncercie kolędowym wystąpił z pieśniami; ,,Nuż my dziś krześcijani" ( Tekst jak w oryginale). ,,Dziecina mała", ,,Mizerna cicha", ,,W dzień Bożego Narodzenia", ,,Radujtiesia wsi ludije".
*

DSC 0098w,,Bel Canto" - Chudów (rok założenia 1987);
Chór w swoim repertuarze posiada utwory zarówno muzyki sakralnej jak i rozrywkowej. Jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień. Chór występował w Watykanie, koncertował na Monte Cassino we Włoszech i na Kahlenbergu w Wiedniu. Uczestnik ,,Trojoka Śląskiego" w Karwinie i Ostrawie. Chór występuje pod batutą pani Barbary Jałowieckiej – Cempura. Prezesem jest pani Jadwiga Zaremba. Akompaniament ; Barbara Jałowiecka Cempura. Gościnnie podczas koncertu dyrygował Henryk Mandrysz.
W koncercie 10 stycznia chórzyści wystąpili z programem kolęd i pieśni; ,,Nie było miejsca", ,,Niechaj będzie pochwalony", ,,Gwałtu, gwałtu pastuszkowie".

DSC 0093w,,Cecylia" - Paniówki;
Chór pod nazwą ,,Bałamutki" powstał w roku 1984. W tym czasie występował pod patronatem Koła Gospodyń Wiejskich z Paniówek. Z inicjatywy ówczesnej pani dyrygent – Androniki Krawiec zostaje przekształcony w chór mieszany i w 1989 roku przyjmuje nazwę ,,Cecylia". Chórem patronackim z którym często ,,Cecylia" występuje jest chór ,,Stonava" z Republiki Czeskiej. Obecnie chór występuje pod kierownictwem Beaty Stawowy. Prezesem chóru jest pani Stefania Rudnik. Akompaniował; Paweł Widera www.gok.gieraltowice.pl / chór – Cecylia. html
W koncercie kolędowym ,,Cecylia" wystąpiła z pieśniami; ,,Józefowa kolęda", ,, Ta święta noc" - solo; Patrycja Cempulik - Włodarz - sopran, ,, Do szopy, do szopy", ,, ,,Lascia ch iopianga" Haendla z opery Rinaldo – solo Patrycja Cempulik – Włodarz.

DSC 0106wChór ,,Słowik" ( rok założenia - 8 grudnia 1912 r.)
Aby zrozumieć piękno muzyki i śpiewu,
trzeba nam nauczyć się trudnej sztuki słuchania.
(TP)
Przyszowicki ,,Słowik" jest najstarszym Towarzystwem Śpiewaczym w Gminie Gierałtowice. Powstał w bardzo trudnym dla Polski i Śląska okresie, trwał, na przekór politycznym zawirowaniom i krzewił polską i śląską kulturę. Dziś w skład chóru wchodzi 50 chórzystów i ok. 140 członków wspierających. Przyszowicki ,,Słowik" zdobył wiele nagród i wyróżnień a w koncercie 10 stycznia wystąpił w bogatym programie kolęd i pieśni; ,,Świąt godowych nadszedł czas", ,,Radość dziś nastała", ,,Dziś się Jezu rodzi", ,,White Christmas – partia solowa - Szymon Musioł – baryton
Dyrygował; Henryk Mandrysz. Akompaniament; Barbara Jałowiecka – Cempura www.gok.gieraltowice.pl /chór – słowik. html


DSC 0174wChór ,,Skowronek" ( rok założenia – 29 czerwca 1914r).
W programie niedzielnego koncertu gierałtowickiego ,,Skowronka" znalazły się; ,,Pastorałka", ,,Kołysanka", oraz kolęda - ,,Bracia patrzcie jeno",
Chór wystąpił pod dyrekcją pani Beaty Stawowy, akompaniował Mirosław Marcol.

Koncert kolęd 10 stycznia w Przyszowicach zakończył się mocnym akcentem którym był występ połączonych chórów Gminy Gierałtowice. W wykonaniu chórów czterech sołeckich miejscowości Gminy Gierałtowice publiczność wysłuchała trzech kolęd; ,,Przybieżeli do Betlejem", ,,Dziecino słodka", oraz ,,Bóg się rodzi".
Oprawa muzyczna koncertu ; Orkiestra Dęta OSP Przyszowice pod dyrekcją Mirosława Hajduka.
Warto podkreślić iż w skład orkiestry wchodzi wielu młodych muzyków. Wszystkich łączy pasja do muzyki. Orkiestra w swoim repertuarze posiada wiele gatunków muzyki. Latem muzykalnych strażaków można spotkać na wielu paradach i festynach. Dyrygent orkiestry przyszowickiej to nie tylko kierownik zespołu, to po prostu swój chłop mawiają muzycy, masz problem wal do szefa jak w dym – to klucz do sukcesu, aż chce się przychodzić na próby, tu nie ma podziału na lepszych czy gorszych, nie ma znaczenia polityczna opcja, tu się gra - a robimy to po to by ludziom dać odrobinę radości, to nasz cel – to nasza polityka...
Bo muzyka - napisze Ludwig van Beethoven; ,,Jest wyższym objawieniem niż wszystka mądrość i jakakolwiek filozofia".

Tadeusz Puchałka.