Tegoroczny Powiatowy, XIV już Festiwal Chórów nie odbył się jak to już tradycyjnie było w Toszku, tylko zawitał do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przyszowicach.

Tematem przewodnim było 100-lecie urodzin Wiktora Musiola, spolecznika patrioty z Przyszowic, dzięki któremu między innymi przyszowicki chór Słowik zawdzięcza swoje trwanie i istnienie.
Z tej okazji wydana została broszurka opisująca życie jubilata.
To kilku stronicowa, prawie sensacyjna opowieść o losach i dokonaniach pana Wiktora.
Na rozpoczecie Festiwalu wszystkie biorące udział Chóry wykonały 3 utwory upamiętniające Jana Pawła II. Były to ulubiona pieśń Ojca Świętego "Barka", utwór "Nie lękajcie się" i jedna z nowszych pieśni przypominających naszego Papieża : "Janie Pawle II"
Nastepnie chóry uczestniczące w Festiwalu zaprezentowały się we własnych programach, z własnymi utworami. Niestety byly to tylko chóry z gminy Gieraltowice -Slowik z Pzyszowic, Bel Canto z Chudowa, Cecylia z Paniowek oraz oczywiscie nasz Skowronek z Gierałtowic. Byl tez chór "Schola Cantorum" z liceum im. J.I. Padarewskiego w Knurowie.

DSC 1501wMożna przypuszczać, że to kapryśna pogoda no i, co odczuli też członkowie gminnych chórów, niedyspozycja chorobowa powiązana na pewno z nieszczególną, nie bardzo lubianą przez śpiewaków porą roku spowodowała, że tylko te 5 chórów brało udział w Festiwalu.
Autentyczną gwiazdą tego popołudnia był na pewno chór "Schola Cantorum" który po swoim występie zebrał burzliwą owację licznie zgromadzonej w sali gimnastycznej publiczności. Młodzi ludzie, młode, dźwięczne i mocne głosy to podstawa chóralnego śpiewu. My, przynajmniej o 2 pokolenia starsi śpiewacy możemy tylko pomarzyć o takim brzmieniu naszych głosów... Cieszymy się, że jest młodzież, która chce i lubi śpiewać i ciągle mamy nadzieję, że i do naszych zespołów dołączą młodsi śpiewacy, żeby te gminne chóry trwały i obchodziły kolejne jubileusze istnienia.
Za rok kolejny festiwal, miejmy nadzieję, że dużo liczniej obsadzony przez powiatowe chóry i tak samo udany jak ten, który odbył się w Przyszowicach.
Cześć Pieśni i do zobaczenia za rok.
DSC 1508w