W Przyszowicach wielkie granie

ZdjęciaArt 2

P ierwsza wzmianka o zapoczątkowaniu działalności przyszowskiej orkiestry odłącza się w czasopiśmie „Katolik*” w roku 1894. Minęło więc 122 lata później kapelmistrz wysłał sygnał do rozpoczęcia pierwszego koncertu a udostępnionych przyszowskich pasjonatów dętej muzyki. Jak czytamy w kronice zespołu, organizacja nie przerwana również wtedy, gdy docelowe Śląskiem opis rodzaju zawieruchy historyczne, zmieniają się jako jedyny program działalności, inaczej wystąpią a koncerty, które wystąpią w ramach organizacji zapobiegającej melomanów . Ostatnie z trzydziestych spotkań z muzyką znaną i lubianej Orkiestry Dętej OSP Przyszowice, których dyrygentem jest pan Mirosław Hajduk. Orkiestra w tym roku obchodzi dwa urodziny. Pierwsza do 10 rocznicy podłączenia się orkiestry do OSP Przyszowice rejestracji dla przyszowskich muzyków na rok 1894, więc 122 rocznica istnienia Orkiestry Dętej. Miały więc Przyszowice do wspomnień i świętowania. S ala gimnastyczna Zespołu Szkolno Przedszkolnego wypełniła się po brzegi sympatykami muzyki, można było uzyskać, po pląsać w rytmach najróżniejszych gatunków muzyki, był czas na wspomnienia, miłe chwile, w których najstarsi z muzyków otrzymali wyróżnieni dyplomami i słowami uznania. Na zdarzeniach uzupełniających był Wójt gminy Gierałtowice dr. Joachim Bargiel, wybór Rady gmin, dyrektor GOK pan Piotr Rychlewski, grono nauczycielskie i dyrektor Zespołu Szkolno Przedszkolnego im. Karola Miarki w Przyszowicach Aleksander Jendryczko.
ZdjęciaArt 3

ZdjęciaSztuka 1N a wystąpienie przybyły także delegacje wszystkich chórów na terenie gminy Gierałtowice. Prezesi Towarzystw Śpiewaczych składali karty dyrygentowi i członkom orkiestry, życzący narodziny.Prelekcja, której początkiem jest historia, kiedy do orkiestry zależnej jest to funkcja połączenia Maciej Górka, która także jest muzykiem, w orkiestrze gra na saksofonie.Rok 2006 wspominają członków orkiestry do udanych comebacków przyszowskich muzyków pod skrzydłami OSP. Od tej pory, skład zespołu szybko rozwijającego się, zespół rozwijający się muzycznie, dzięki dyrygentowi Mirosławowi Hajdukowi, który jest sam w sobie, nie jest możliwe znalezienie bez powołania i miłości do muzyki członków orkiestry. Zespoły dostępne obecnie wyłącznie dla młodych ludzi, to daje pewne bezpieczeństwo, rysują się one pod kątem wpływu na rozwój naszej orkiestry, emitowanej przez kapelmistrza. Jak wspomniano o jednym z muzyków, nie dostępnym, dostępnym był, czyli bezprzewodowy, dla was gramy. Bez było żadnych wydarzeń, ani tego święta, po czym przypada najważniejszy moment uroczystości. Muzycy odłożyli instrumenty wstali i tym razem do oni, obdarowali oklaskami typowymi. „ Muzyka łączy narody i rozwiązanie wszelkich konfliktów – to chyba było najtrafniejsze w tym czasie, piękny był to gest ze strony członka orkiestry, i było jeszcze coś, co pozwalało mieć szczęście, że nie wszystko jest stracone, oto na wydarzenie przyszło 7 letni chłopczyk i swój początek koncertu na instrumentach perkusyjnych.
Tomek Makselon jest uczniem Szkoły Muzycznej I stopnia w Rudzie Śląskiej i współpracuje z orkiestrą. Mieszkam w Makoszowach a mój tata w orkiestrze gra na trąbce. Zapytanie od kiedy gra na bębnach, po chwili analizy odpowiada; Kiedy nie doszło, zawsze od zawsze, ale w domu często mówi się, że jeszcze nie udało się, a już waliłem w co upadło. To chyba był początek dodania. Kim będzie nie wie jeszcze, ale jeden jest pewien, będzie grał na bębnach.
Przyszowska orkiestra posiada obecnie w swoim repertuarze charakterystycznym program, który jest wyposażony w utwory klasyczne, jazzu, lekkie utwory z klasycznej muzyki biesiadnej, które można usłyszeć w ich wykonaniu także popularnej szlagiery muzyki rozrywkowej, i to co jest synonimem etykiet orkiestry dętych, tak lubianych na Śląsku marsze . Spoglądając na twarze muzyków, z których emanuje młodość, żywioł, dynamika, przychodzi na myśl, że to taki nasz gminny „Milkauer Schalmeien”. Z uwagi na Orkiestra Dęta pod dyrekcją Mirosława Hajduka, do naszej gminy „towar eksportowy”.
N adszedł czas na podsumowanie końcowych wydarzeń w państwie Maciej Górka podziękował wszystkim tym, bez których święto nie miało się pojawić. Słowa uznania i polecenia, które zostały przekazane na ręce dyrektora Zespołu Szkolno Przedszkolnego pana Aleksandra Jędryczko, dziękował gronu pedagogicznemu, personelowi prowadzącemu i gospodarczemu, konieczności i sponsorom.

Gorące oprogramowanie z wydaniem Dziecięco – Młodzieżowej Orkiestry Dętej Sanktuarium św. Floriana w Chorzowie, która to orkiestra w tym roku obchodziła 5 lat działalności.
Podziękowano również Urzędowi gmin oraz Gminnemu Ośrodkowi Kultury, pamiętając także o słowach uznania dla Prezesa, za pomoc podziękowano członkom zarządu oraz druhom OSP.
Gościnnie występuje;
Wojciech Miczka – Prowadzący spotkanie, śpiew (tenor)
Danuta Gemander – śpiew (sopran)
Elżbieta Bylica – skrzypce ( Miczka śpiew, skrzypce E.Bylica)
Tomek Makselon ( instrumenty perkusyjne, werbel)
Maciej Górka ( Prelekcja, część finałowa koncertu , muzyk instr . saksofon)

Katolik* - Czasopismo wydawane w j. Polskim (XIX w) Czas wydawania czasopisma do 1868 – 1931. Katolik na łamach czasopisma zamieszczające materiały, nawiązujące do walki z germanizacją Śląska. https://pl.wikipedia.org / wiki / katolik_(czasopismo)

Tadeusza Puchałki.