Rok 2014

Rok 2014. Cóż za radość w sercach wszystkich mieszkańców Sołectwa Gierałtowice. Oto bowiem 11 stycznia Koncertem Kolęd w ramach niedzielnych Nieszporów został zainaugurowany ROK JUBILEUSZOWY 100 – LECIA CHÓRU SKOWRONEK. Obecnych było niewielu słuchaczy, ale Chór SKOWRONEK zaśpiewał najpiękniej jak mógł przede wszystkim dla PANA BOGA, MATKI BOSKIEJ SZKAPLERZNEJ I ŚWIĘTEJ CECYLI patronki chórów dziękując za wszystkie lata działalności, prosząc o zdrowie, błogosławieństwo i dalsze trwanie działalności chóralnej. W tej samej intencji Chór SKOWRONEK modlił się śpiewem na tegorocznej adoracji Żłóbka Bożego Dzieciątka Chórów i Orkiestr Śląska i Zaolzia w Panewnickiej Bazylice.

Miesiąc styczeń chór zakończył pięknym koncertem pt. „Modlitwą i Śpiewem Połączeni" zorganizowanym przy współpracy Chóru SKOWRONEK, Urzędu Gminy Gierałtowice, Urzędu Gminy Pilchowice, Koła Gospodyń Wiejskich z Gierałtowic, Radia Katowice „Lwowska Fala" z redaktor Danutą Skalska i Tadeuszem Puchałką. dsc 0394wGościem honorowym była grupa wokalna „Echa Ojczyzny" z Bukowiny na Ukrainie pod opieką Księdza Adama Bożka.

W koncercie gościnnie wystąpiła grupa wokalna z Pilchowic, swój udział zaznaczyli także muzycy z Gierałtowic GOK – Band no i oczywiście 100 latek – Chór Skowronek, który wśród wykonywanych kolęd pięknie zaśpiewał kolędę ukraińską zbliżając w ten sposób do siebie muzyków „Bratków" z dalekiej Ukrainy.

 Potwierdzeniem zasług Chóru „SKOWRONEK" są liczne odznaczenia wyróżnienia i nagrody, którymi uhonorowano sam chór jak i jego śpiewaków oraz osoby przyczyniające się do krzewienia śpiewu chóralnego. Chór został wyróżniony Odznaką Złotą z Laurem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, Medalem im. J. Fojcika przyznanym przez oddział Śląski Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, Złotą Odznaką „Zasłużonemu w Rozwoju Województwa Katowickiego". W roku 2002 chór otrzymał tytuł „Zasłużony dla Gminy Gierałtowice". W roku 2004 chórowi „Skowronek" został nadany status członka Konfraterni Najstarszych Chórów i Orkiestr Województwa Śląskiego. W latach 2005 , 2007 i 2009 chór brał udział w ogólnopolskich Zlotach Chórów i Orkiestr w Licheniu.

Muzyka to sztuka której piękno aby zostało właściwie przedstawione okupione być musi ciężką pracą i poświęceniem. Muzycy – ludzie którzy potrafią malować piękno tego świata dźwiękiem wydobytym z instrumentów, zasługują na najwyższy szacunek... Talent, to wartość wyższa – Dar Boży... Naszym wspólnym obowiązkiem jest nie zmarnować tego piękna... Wielka kultura w małych miejscowościach – tak jest w Gierałtowicach, tak było i daj Boże niech pozostanie. Muzyka łączy – tak bardzo nam dziś tego brak.

 Chór stara się kultywować śpiewacze tradycje swoich przodków tak by dumni z nich mogli być i ich synowie – słowa prezesa Tadeusza Czech brzmią niczym „credo". Niewątpliwie pięknie, niewątpliwie prawdziwie.

Joomla Templates - by Joomlage.com