Rok 2011

Adoracją w Panewnikach dnia 16 stycznia „U Żłóbka" rozpoczęliśmy niemniej pracowity jak poprzedni, rok 2011. Następnego dnia odbył się Koncert Kolęd organizowany przez Chór Bel Canto w Chudowie. W dniu 28 marca w Kościele Parafialnym w Przyszowicach nasz chór wziął udział w IX Spotkaniach z Pieśnią Pasyjną. Dzięki warsztatom śpiewaczym, które przeprowadzone zostały w Wiśle Chór „Skowronek" wziął udział w XVIII Regionalnym Przeglądzie Pieśni „Śląskie Śpiewanie im. Adolfa Dygacza "organizowane przez zespół Pieśni i Tańca ŚLĄSK. Eliminacje odbyły się Domu Kultury w Czerwionce – Leszczynach. Wielka radość ogarnęła chórzystów, kiedy okazało się, że zakwalifikowaliśmy się do kolejnego etapu przeglądu. Drugi etap zorganizowany w Domu Kultury w Piekarach Śląskich 11 maja był przepustką do otrzymania indywidualnego zaproszenia do siedziby IMG 0780pZespołu ŚLĄSK w Koszęcinie za udział w Koncercie Galowym.  Piknik w ogrodach siedziby zespołu, poczęstunek i coś dla ducha, czyli występ laureatów przeglądu i samego Zespołu ŚLĄSK były dla członków chóru SKOWRONEK wielkim przeżyciem. Otrzymaliśmy także pamiątkowe dyplomy i prezenty.

Kwiecień 2011 roku to kolejna edycja Koncertu Pieśni Sakralnych im. Ks. G.G. Gorczyckiego w Gierałtowicach organizowana przez Chór „Skowronek". XIX – ta edycja wpisała się w ramy Międzynarodowego Festiwalu poświęconego kapelmistrzowi kapeli katedralnej na Wawelu. Pierwsza odsłona imprezy odbyła się w sobotę. Wypełniły ja występy chórów z Gminy Gierałtowice – Bel Canto z Chudowa, Słowik z Przyszowic, Cecylia z Paniówek i Skowronek z Gierałtowic. Druga odsłona w niedzielę to popis puzonistów. Koncert wypełniała głównie muzyka van Beethovena. Zabrzmiała słynna „Symfonia Losu", czyli V symfonia c-moll. Ogromnie wrażenie na słuchaczach zrobił także chorał z symfonii „Odrodzenie" Mieczysława Karłowicza, „Christus Faktus Est" Antona Brucknera oraz „Chór Pielgrzymów" Ryszarda Wagnera.


Maj 2011 roku był dla chóru miesiącem bardzo wytężonej pracy. Zgłosiliśmy bowiem swój udział do uczestnictwa w Koncercie Pieśni Maryjnych MAGNIFICAT. Tutaj także spotkało śpiewaków chóru miłe zaskoczenie, bo oto wspaniały występ w Koncercie konkursowym, który odbył się w Kościele Pw. Św. Jacka w Gliwicach – Sośnicy pozwolił zająć III miejsce i zakwalifikować się do wrześniowego Koncertu Finałowego w Piekarach Śl..

W dniu 21 maja Chór SKOWRONEK uświetniał obchody 90 – tej rocznicy III Powstania Śląskiego w Gminie Gierałtowice, a już 12 czerwca wziął udział w kolejnej edycji ŚLĄSKICH GODÓW GMINY GIERAŁTOWICE, która po rocznej przerwie spowodowanej powodzią w 2010 roku, została zorganizowana przy współpracy Urzędu Gminy, GOK i innych Stowarzyszeń.

W ramach obchodów Dnia Rybnika chór uczestniczył 19 czerwca w obchodach 90 – tej rocznicy III Powstania Śląskiego. Dzień 17 wrzesień był dla chóru dużym wyzwaniem. Wśród najlepszych wykonawców wyłonionych w drodze koncertów konkursowych, które odbyły się w Kościołach śląskich, Chór Skowronek stanął na stopniach Kalwaryjskiej Świątyni i zaśpiewał swój występ w Koncercie Finałowym Pieśni Maryjnych MAGNIFICAT – 2011. W dniu 8 października mimo bardzo niesprzyjającej pogody członkowie chóru wzięli udział w Zjeździe Chórów i Orkiestr na Zadolu, który rozpoczęła Msza Św. w Bazylice w Panewnikach. Koncert Finałowy Konkursu o Puchar Przechodni Okręgu Rybnickiego im. Reinholda Tronta odbył się 5 listopada, nasz chór zajął 5 miejsce w ogólnej klasyfikacji chórów zrzeszonych w okręgu. Koncertem Kolęd przed Pasterką zakończyliśmy bardzo pracowity rok 2011.


Rok 2012 chór rozpoczął Koncertem Kolęd w Kościele Pw. Świętego Franciszka w Zabrzu w dniu 6 stycznia organizowanym przez chór parafialny. Koncert Kolęd i Pastorałek w centrum Handlowym Silesia Center w Katowicach odbył się 15 stycznia. W Kaplicy Św. Barbary zgromadziło się bardzo wielu słuchaczy, którzy ku niezmiernemu zaskoczeniu chórzystów owacyjnie przyjęli nasz występ. Podziękowaniom i oklaskom nie było końca. Coroczna Adoracja „Przy Żłóbku" w Bazylice w Panewnikach odbyła się dnia 21 stycznia, a już następnego dnia chór SKOWRONEK wraz z pozostałymi chórami Gminy Gierałtowice wziął udział w XX Jubileuszowym Koncercie Kolęd organizowanym przez chór Bel Canto w Chudowie. Czas kolędowy minął i chór przygotował się do występów z pieśnią pasyjną, aby wziąć udział w Gorzkich Żalach w dniu 4 marca.

W dniu 15 marca odbył się  Jubileuszowy XX Koncert Pieśni Sakralnych im. Ks. G.G. Gorczyckiego w Gierałtowicach. W Kościele Parafialnym w Gierałtowicach zgromadziły się wszystkie chóry gminy Gierałtowice aby pięknie i nabożnie zaśpiewać przygotowane pieśni. Obchody uroczystości 35 – lecia Gminy Gierałtowice znów były powodem, aby nasz chór wystąpił przed publicznością tak w Kościele Parafialnym jak również w plenerze na Placu Targowym przy Urzędzie Gminy. Pierwsza połowa roku zakończona została uroczystą dziękczynną Mszą Św. z okazji 90 rocznicy przyłączenia Śląska do Macierzy.
Po przerwie wakacyjnej chór rozpoczął działalność od pielgrzymki do Matki Boskiej Piekarskiej by wraz z innymi licznie zgromadzonymi chórami i orkiestrami Śląska wielbić jej chwałę podczas Mszy Świętej i Drogi Krzyżowej w Piekarach Śląskich. Ubogacanie Mszy Św. w gieraltowickim Kościele było tematem wielu występów, W listopadzie odbył się  XI Powiatowy Festiwal TOSZEK – 2012 organizowany co roku przez Starostwo Powiatowe w Gliwicach. Uwieńczeniem całorocznej pracy chóru był Koncert Kolęd przed Pasterką w Kościele Parafialnym w Gierałtowicach.


Kolejny rok 2013 poprzedzający ROK JUBILEUSZOWY 100 – letniej działalności Chóru SKOWRONEK zespół rozpoczął od Koncertu Kolęd podczas niedzielnych Nieszporów wraz z młodzieżą szkolną Gimnazjum Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Gierałtowicach. W niedzielę Palmową w Kościele Parafialnym w Paniówkach chór SKOWRONEK wraz z pozostałymi chórami Gminy Gierałtowice zaśpiewał partie chóralne Gorzkie Żale – Pasje wg Św. Jana. W dniu 21 kwietnia coroczny Koncert Pieśni Sakralnych im. Ks. G.G. Gorczyckiego w Kościele Parafialnym w Gierałtowicach zgromadził także wszystkie chóry Gminy. Nowością tego koncertu było zmierzenie się chórzystów z repertuarem muzyki operowej, właśnie nasz chór wykonał sławny „Chór Niewolników Hebrajskich" z opery „Nabucco" Giuseppe Verdiego.

Poza muzyką publiczność mogła wysłuchać słowa mówionego za sprawą recytatorek. Dla uczczenia uchwalenia Konstytucji 3 MAJA ŚZChiO Okręg Rybnicki zorganizował w dniu 5 maja uroczystość pod nazwą „Cały Śląsk Gra i Śpiewa". Impreza ta wpisała się na stałe w kalendarz imprez, w których nasz chór bierze czynny udział. Uroczystości połączone były z obchodami 100 – lecia członka Okręgu Rybnickiego Chóru Mickiewicz z Niedobczyc. Przemarsz po uroczystej Mszy Św. uczestników uroczystości, sztandarów, orkiestry i mażonetek dodały niezapomnianego charakteru tej imprezy.

Także w maju, a dokładnie 5 maja cały Chór SKOWRONEK wziął udział w bardzo uroczystej oprawie Mszy Św. odprawionej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikachdsc 0135 1024x678 w intencji Stowarzyszenia Rodzin Błogosławionego Edmunda Bojanowskiego w 11 rocznicę działalności. W dniu 25 maja odbył się kolejny XII Festiwal Chórów zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Gliwicach, w którym jak corocznie Chór SKOWRONEK zaznaczył swoją obecność. Festiwal tym razem odbył się w Przyszowicach w ZSP. W uroczystym festiwalu udział wziął młodzieżowy chór gimnazjalistów Christophorus- Kantorei z Altensteig, co w znaczący sposób podniosło poziom artystyczny tegorocznego festiwalu. Niemiecki Chór pod dyrekcją Michaela Nonnenmanna dał prawdziwy spektakl muzyczny, na który złożyła się muzyka klasyczna i utwory awangardowe. Także w maju, a dokładnie 25 maja Szkoła Podstawowa w Gierałtowicach zorganizowała Festyn Rodzinny pod nazwą „Rączka Gotuje" w którym udział wziął sam znany i lubiany kucharz ze Śląska Remigiusz Rączka. Chór wystąpił przed zgromadzoną publicznością z wiązanką pieśni śląskich oraz będąc w temacie gotowania zaśpiewał włoski przebój Zuppa Romama – Macaroni. Okres wakacyjny został rozpoczęty po udanym występie naszego chóru na uroczystościach związanych z obchodami „ŚLĄSKICH GODÓW" Gminy Gierałtowice, imprezy, która przed laty zainicjowana została właśnie przez członków Chóru SKOWRONEK. Czasami główni organizatorzy o tym zapominają, ale członkowie chóru nie zapomną nigdy, kto i kiedy powołał do życia tą piękną imprezę o charakterze śląskim mającą na celu przedstawienie młodych talentów i tradycji śląskich.
Wakacje skończyły się i chór wziął się do mozolnej pracy. Przygotowywał pieśni związane z obchodami Dożynek Gminnych w Gierałtowicach w miesiącu wrześniu oraz corocznego Koncertu Pieśni Maryjnych, które odbyły się w Paniówkach w miesiącu październiku. Także w październiku odbył się w Rybniku – Niedobczycach Zjazd Konfraterni Najstarszych Chórów i Orkiestr Województwa Śląskiego. Koniec Roku to coroczny od ponad dwudziestu lat Koncert Kolęd przed Pasterką.Joomla Templates - by Joomlage.com