Gody 2015

Tadeusz Puchałka.

Śląskie Gody w Gierałtowicach...Niedziela 21 czerwca był drugim dniem przeglądu dorobku wielu organizacji i stowarzyszeń działających w Gminie Gierałtowice.
W części oficjalnej rozdano nagrody i wyróżnienia osobom zaangażowanym w akcję IPN pod nazwą ,,Kamienie Pamięci". W Gierałtowicach z tej okazji zorganizowano wystawę w miejscowej szkole upamiętniającą osobę ks. Władysława Robotę.

W dalszej części uroczystości uhonorowano zasłużone dla gminy i społeczeństwa osoby Medalem - ,,Orderem Serca – Matkom Wsi" . Medal jest symbolem uznania; ,,Za matczyny trud włożony w wychowanie młodego pokolenia Polaków – Patriotów, za kształtowanie w rodzinnym domu i środowisku humanistycznych postaw moralnych, za niestrudzoną pracę w przeobrażaniu życia wsi, rodziny wiejskiej w nowoczesną, postępową, zamożną, korzystającą ze zdobyczy współczesnej cywilizacji, za autentyczne zaangażowanie w upowszechnianie cnót obywatelskich, za aktywność społeczno – zawodową w środowisku wiejskim i umiłowanie Ojczyzny".( cytat zawarty w treści dokumentu podpisanego przez Przewodniczącą Rady Krajowej Kół Gospodyń Wiejskich oraz Prezesa Krajowego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych Warszawa 21 czerwca 2015r).

DSC 0747wJak na gierałtowickie Gody przystało i w drugim dniu było śpiewnie i tanecznie. Swoim dorobkiem chwaliły się chóry. Tym razem występowały w połączonych składach; ,,Słowik" z Przyszowic stanął na scenie z chórem Bel Canto z Chudowa a gierałtowicki ,,Skowronek" połączył siły z ,,Cecylią" z Paniówek.
Tegoroczne występy chórów Gminy Gierałtowice można byłoby zamknąć jednym zdaniem;
Szukamy nowych rozwiązań;
Połączone chóry ,,Słowik" i ,,Bel Canto" - to tradycja śląska, tak ważna dziś, kiedy w pędzie do nowoczesności zapominamy o tym skąd jesteśmy. Było tradycyjnie a jednak chórzyści wnieśli sporo nowych rozwiązań już dobrze nam znanych utworów śląskiej śpiewogry. Na uwagę zasługuje dbałość o zachowanie tradycji regionalnych, zarówno panie jak panowie wystąpili w tradycyjnych śląskich strojach. Było regionalnie i tak swojsko po naszemu PIYKNY występ...

DSC 0786wGierałtowicki ,,Skowronek" z ,,Cecylią", wskazały nowy kierunek, szukanie nowych rozwiązań biorąc pod uwagę plenerowe występy. W repertuarze połączonych chórów znalazła się zarówno wiązanka pieśni cieszyńskich jak i znane standardy muzyki rozrywkowej. Znalazło się miejsce na ,,Zuppa Romana" i znany kilku pokoleniom melomanów utwór
Johna Lennona ,,Yesterday". Było bardzo rozrywkowo, to właściwa droga, ważne jest bowiem pozyskiwanie nowej siły w zespole. Młodość lubi wyzwania, może więc tą drogą uda się pozyskać nowych druhów do Towrzystwa Śpiewaczego ze 100 letnią tradycją, warto dodać że partię solową w utworze J. Lennona wykonała chórzystka ,,Cecylii" z Paniówek.

DSC 0752w

 

Przed nami wiele pracy, także nad sobą, bo taka jest muzyka – uczy samokrytyki dla samego siebie. Sztuka zwana muzyką to część istnienia które nie ma końca, ciągle jest coś do zrobienia, poprawienia. Dążenie do doskonałości które nigdy nie nastąpi bo muzyka jest czymś doskonałym w samym sobie. My stajemy się tylko narzędziem w jej rękach, czy gorszym, czy lepszym, zależy od nas samych.

 

,,Omega" w akcji   Po koncertach gminnych chórów nastąpiło kolejne mocne uderzenie, tym razem za sprawą dobrze już znanej grupy tanecznej ,,Omega" działającej przy GOK Gierałtowice. Dziewczyny dały czadu, było ostro, głośno i tanecznie, brawa dla młodych tancerek i instruktorów Gminnego Ośrodka Kultury, słowa uznania należą się rodzicom którzy wspomagają swoje pociechy oklaskami i wiernie towarzyszą dziewczynom podczas występów...

Był czas na kabarety i występ znanego artysty. Gody to jednak promowanie naszej rodzimej kultury i na tym poprzestańmy;
Wieczór zarezerwowano dla DJ-a, więc jak zwykle plenerowa impreza regionalna w Gierałtowicach została zakończona ,,mocnym" i głośnym akcentem.

Joomla Templates - by Joomlage.com