W Przyszowicach wielkie granie

W Przyszowicach wielkie granie

PicsArt 2

Pierwsza wzmianka o zapoczątkowaniu działalności przyszowskiej orkiestry ukazała się w czasopiśmie „Katolik*" w roku 1894. Minęło więc 122 lata odkąd kapelmistrz dał sygnał do rozpoczęcia pierwszego koncertu a zarazem działalności przyszowskich pasjonatów dętej muzyki. Jak czytamy w kronice zespołu, działalność orkiestry nie została przerwana także wtedy gdy targały Śląskiem wszelkiego rodzaju zawieruchy historyczne, zmienił się jedynie program działalności, inaczej wyglądały próby a koncerty odbywały się w wąskim gronie miejscowych melomanów.
PicsArt 3Sobotni jubileuszowy koncert prowadził pan Wojciech Miczka - ekspert w dziedzinie śpiewu i muzyki organowej. Koncert 15 października był ostatnim z cyklu jubileuszowych spotkań z muzyką znanej i lubianej Orkiestry Dętej OSP Przyszowice której dyrygentem jest pan Mirosław Hajduk . Orkiestra w tym roku obchodzi dwa jubileusze. Pierwszy to 10 rocznica ponownego przyłączenia orkiestry do OSP Przyszowice kolejną ważną datą dla przyszowskich muzyków to rok 1894, a więc 122 rocznica istnienia Orkiestry Dętej. Miały więc Przyszowice powody do wspomnień i świętowania.
Sala gimnastyczna Zespołu Szkolno Przedszkolnego wypełniła się po brzegi sympatykami muzyki, można było posłuchać, po pląsać w rytm najróżniejszych gatunków muzyki, był czas na wspomnienia, miłe chwile w których najstarsi z muzyków zostali wyróżnieni dyplomami i słowami uznania. Na uroczystościach jubileuszowych obecny był Wójt Gminy Gierałtowice dr. Joachim Bargiel, przedstawiciele Rady Gminy, Dyrektor GOK pan Piotr Rychlewski, grono nauczycielskie a także dyrektor Zespołu Szkolno Przedszkolnego im. Karola Miarki w Przyszowicach Aleksander Jendryczko.

PicsArt 1Na uroczystości przybyły także delegacje wszystkich chórów działających na terenie Gminy Gierałtowice. Prezesi Towarzystw Śpiewaczych składali gratulacje dyrygentowi i członkom orkiestry, życząc dalszych sukcesów.Prelekcję w której przedstawiono historię czasów, kiedy to orkiestra rozpoczęła swoją działalność prowadził Maciej Górka który także jest muzykiem, w orkiestrze gra na saksofonie.Rok 2006 wspominają członkowie orkiestry to udany comeback przyszowskich muzyków pod skrzydła OSP. Od tej pory, skład zespołu szybko rośnie, zespół rozwija się muzycznie głównie dzięki dyrygentowi Mirosławowi Hajdukowi, który jak sam przyznaje, nie byłoby sukcesów bez pasji i miłości do muzyki członków orkiestry. Zespól tworzą dziś prawie wyłącznie młodzi ludzie, to daje pewien komfort, rysują się perspektywy dalszego rozwoju naszej orkiestry dodaje kapelmistrz.Jak wspominał jeden z muzyków, nie byłoby nas, gdyby zabrakło was, czyli publiczności, to dla was gramy. Bez was nie byłoby ani sukcesów, ani tego święta, po czym nastąpił bodaj najpiękniejszy moment całej uroczystości. Muzycy odłożyli instrumenty wstali i tym razem to oni, obdarowali oklaskami publiczność. „ Muzyka łączy narody i łagodzi wszelkie konflikty – to chyba było najtrafniejsze w tym czasie określenie, piękny był to gest ze strony członków orkiestry, i było jeszcze coś co pozwala mieć nadzieję, że nie wszystko jest stracone, oto na scenę wchodzi 7 letni chłopczyk i rozpoczyna swój koncert na instrumentach perkusyjnych.
Tomek Makselon jest uczniem Szkoły Muzycznej I stopnia w Rudzie Śląskiej i współpracuje z orkiestrą. Mieszkam w Makoszowach a mój tata w orkiestrze gra na trąbce. Zapytany od kiedy gra na bębnach, po chwili zastanowienia odpowiada; Właściwie to nie pamiętam, pewnie od zawsze, ale w domu często mówi się, że jeszcze nie potrafiłem chodzić a już waliłem w co popadło. To chyba był początek dodaje. Kim zostanie nie wie jeszcze, ale jednego jest pewien, będzie grał na bębnach.
Przyszowska orkiestra posiada obecnie w swoim repertuarze niezwykle bogaty program w którym znajdziemy utwory klasyki, jazzu, lekkie utwory z gatunku muzyki biesiadnej, usłyszeć można w ich wykonaniu także popularne szlagiery muzyki rozrywkowej, i to co jest niejako etykietą orkiestr dętych, tak lubiane na Śląsku marsze. Spoglądając na twarze muzyków z których emanuje młodość, żywiołowość, dynamika, przychodzi na myśl porównanie, że to taki nasz gminny „Milkauer Schalmeien". Z pewnością Orkiestra Dęta pod dyrekcją Mirosława Hajduka, to nasz gminny „towar eksportowy".
Nadszedł czas na podsumowanie jubileuszowych uroczystości w którym Maciej Górka podziękował wszystkim tym, bez których to święto nie mogłoby się odbyć. Słowa uznania i gorące podziękowania skierował na ręce dyrektora Zespołu Szkolno Przedszkolnego pana Aleksandra Jędryczko, dziękował gronu pedagogicznemu, personelowi administracyjnemu i gospodarczemu, rodzicom i sponsorom.

Gorące podziękowania złożono Dziecięco – Młodzieżowej Orkiestrze Dętej Sanktuarium św. Floriana w Chorzowie, która to orkiestra w tym roku obchodziła jubileusz 5 lat działalności.
Podziękowano również Urzędowi Gminy oraz Gminnemu Ośrodkowi Kultury, pamiętano także o słowach uznania dla Prezesa, za pomoc podziękowano członkom zarządu oraz druhom OSP.
Gościnnie wystąpili;
Wojciech Miczka – Prowadzący spotkanie, śpiew (tenor)
Danuta Gemander – śpiew (sopran)
Elżbieta Bylica – skrzypce ( Miczka śpiew, skrzypce E.Bylica)
Tomek Makselon ( instrumenty perkusyjne, werbel)
Maciej Górka ( Prelekcja, prowadzenie część finałowa koncertu , muzyk instr. saksofon)

Katolik* - Czasopismo wydawane w j. Polskim (XIX w) Czas wydawania czasopisma to 1868 – 1931. Katolik na łamach czasopisma zamieszczał materiały, nawiązujące do walki z germanizacją Śląska. https:// pl.wikipedia.org / wiki / katolik_(czasopismo)

Tadeusz Puchałka.

Joomla Templates - by Joomlage.com