Kosmos

 

DSC 0032w

Tomasz Rożek

 

dr fizyki, dziennikarz naukowy

 

Gierałtowice 12 czerwca 2014

 

Tytułem wstępu, należy przedstawić, kim jest ten, który podczas swoich wystąpień potrafi porwać słuchaczy, bo tak należałoby określić stan w jakim znajdują się osoby słuchające jego prelekcji. Tomasz Rożek ma 38 lat. Jest cenionym dziennikarzem naukowym, wiele podróżuje. Współpracuje z wieloma czasopismami. W tygodniku ,,Gość Niedzielny”, jest szefem działu ,,Nauka i gospodarka”. Współpracuje z czasopismem ,,National Geographic”, osoba dr Rożka znana jest też z innych mediów. Często występuje w znanym programie TVN 24. ( więcej na pl.wikipedia/wiki/Tomasz Rożek).

 Organizatorem wieczoru autorskiego z dr Tomaszem Rożkiem w dniu 12 czerwca było ,,Stowarzyszenie – Moja Gmina, Nasz Powiat”, którego prezesem jest pani mgr Urszula Cieślik, dyrektor Zespołu Szkolno Przedszkolnego im. Gustawa Morcinka w Gierałtowicach. Na sali sesyjnej gierałtowickiego Urzędu Gminy obecny był Wójt Gminy Gierałtowice dr Joachim Bargiel z małżonką. Obecni byli także przedstawiciele Rady Gminy, Koła Gospodyń Wiejskich, przedstawiciele GOK Gierałtowice, Związku Górnośląskiego w Gierałtowicach, wielu członków chóru ,,Skowronek”, oraz co bardzo cieszy młodzież szkolna. Byli też goście z miasta Knurowa.

Wieczór autorski poświęcony był promocji nowo wydanej książki autorstwa dr Tomasza Rożka, pod tytułem ,,Kosmos”

Czy na tak trudne tematy da się rozmawiać językiem prostym i zrozumiałym dla każdego?

Potrafi tej sztuki dokonać niewielu, jedną z tych osób jest właśnie dr Tomasz Rożek.W swoich wykładach potrafi mówić językiem który zrozumiany jest zarówno dla ludzi nauki jak i młodych, ciekawych świata słuchaczy. Oto jedno z pytań które zadała bardzo młoda osoba na zakończenie wykładu;

 ,,Czy wszechświat, jest jedynym wszechświatem”?

Pytanie to zadał Mateusz Moń mieszkaniec Gierałtowic. Mieszkam w Gierałtowicach i tu też chodzę do szkoły, jestem uczniem klasy 3b. Poznawanie otaczającego mnie świata, a więc astronomia, kosmos trudno wyobrażalna potęga wszechświata. To wszystko mnie interesuje, dlatego tu jestem, przyszedłem tu z rodzicami. Zarówno ja, jak rodzice wynieśliśmy wiele z dzisiejszej prelekcji. To był dobrze spędzony czas. Wszystko co tu usłyszałem, zapamiętam i z niecierpliwością będę oczekiwał kolejnego spotkania.

 

Takie są właśnie wykłady dr Tomasza Rożka, na których nikt nie zasypia a jedyne słowa które usłyszymy w kuluarach; Kiedy następny wykład panie doktorze, i to chyba najtrudniejsze dla pana Tomasza pytanie, i jeszcze jedno. Jeżeli prawdą jest, iż skromność idzie w parze z mądrością, to dr Tomasz Rożek jest tego żywym przykładem.

Czy masz w domu krzyż zapytano kiedyś pana Tomasza; Tak mam ich kilka odpowiedział dziennikarz. Nauka nie przeszkadza temu by wierzyć, to dwie sprawy które według mnie się nie wykluczają a uzupełniają...

Tomasz Rożek człowiek niezwykły, warto śledzić kalendarz spotkań i wykładów tego wybitnego człowieka. Niewielu bowiem znajdziemy takich wykładowców na których wykłady chodzić będziemy z największą przyjemnością. Nasz Tomasz. Tak go tu nazywają.

 

Tadeusz Puchałka

Joomla Templates - by Joomlage.com